Train, eat, sleep and repeat
Treenaus | keskiviikko 3. huhtikuuta 2013
Puolivälin merkki on ohitettu! En nyt sitten tiedä onko se surullista vai ei, mutta oikeastaan tuo otsikko kiteyttää kaiken, mitä tällä leirillä on tehty. Itsellenihän tuo on pyhä kolminaisuus ja treeniohjelma on raamattu, josta pidän kiinni kovempaa kuin katolilainen pappi kuoropojasta.
Treenit ovat menneet hyvin ja niitä on tehty paljon. Viime viikolla treenitunteja kertyi ihanat 19.1 tuntia ja ohjelma näytti tältä:
Tosin ikäväkseni kenttää ei ehkä ihan pehmeäksi voi luonnehtia, joten penikat ovat muistuttaneet pitkän hiljaiselon jälkeen olemassaolostaan. Onnekseni huomenna saa mennä hierontapöydälle huutamaan vuorotellen hoosiannaa ja ärräpäitä. Joukkoon saattaa eksyä myös muutama italialainen kirosana, jonka paikalliset ystävällisesti meille opettivat.
Koska kerrottavaa ei juuri ole, on uutiskynnyksen ylittänyt myös painon kanssa taisteleminen. Olen käynyt kiihkeää keskustelua kroppani kanssa siitä, mitä sanat ”painon pudotus” tarkoittavat. Ilmeisesti elimistölleni se tarkoittaa sitä, että otetaan kilon verran elopainoa lisää sen jälkeen, kun sen pitäisi pudota. Täällä on ”punnusvaaka” ja lopetin painojen siirtelyn siinä kohtaa, kun mittari näytti 64kg. Ei naurata. Toivon mukaan tuo ylimääräinen kilo on raakaa lihasta ja nopeita soluja.
Muitakin omasta mielestäni raportoinnin ylittäviä asioita on, mutta en sitten tiedä korostavatko ne oman tilanteeni surullisuutta… Sanotaan siitä huolimatta! Kentälle muutti pari päivää sitten hanhi, joka uskomattomasta naamioitumiskyvystään huolimatta ei jäänyt huomaamatta edes siltä puolisokealta mummolta, joka ei lähelläkään kenttää edes asu. Valkoinen pilkku keskellä vihreää nurmea pistää yhtä hyvin silmään kuin Antti Tuisku Marilyn Mansonin keikalla. Hanhea ei enää tänään kyllä näkynyt… Joko se itsekin huomasi piilopaikkansa heikkoudet tai sitten eilinen kana, jota ruoalla tarjoiltiin, olikin todellisuudessa hanhea. Tiedä häntä.
Koska sanallinen antini on tänään sitä mitä se nyt on, kompensoin oraalisen puutteen jäätävällä määrällä kuvia!
![]() |
Maisemat parvekkeelta. |
Myönnettäköön osa kuvista on lavastettuja. Yhtenä päivänä eksyttiin rannalle valokuvaamaan, mutta siinähän se oikeastaan. Josko ensi viikolla saisi ihan tekstiäkin aikaiseksi!
Avainsanat: leirillä
Uudempi
← Juuri näin Eliittikisat!Vanhempi
Toivoa Italiassa →Saatat myös pitää
Videoblogia: treenileiri…
su 14.4.2019
Jahas täällä blogin puolella on ollut hivenen hiljaiseloa, mutta… Lue koko kirjoitusTavira ja Pego do Inferno
ti 22.5.2018
Tuli tuossa Portugalin leirillä sellainen facepalm, että oksat pois.… Lue koko kirjoitusTaudista tautiin
to 3.5.2018
Portugaliin ja sen lämpöön on saavuttu jo toistamiseen kuluneen… Lue koko kirjoitus
Kilo sinne ja toinen tänne, tossu näyttää kuiten nousevan oikein mukavasti. Ei liene aiheellista liikaa stressata tuon painon suhteen, vaan pilke silmäkulmassa sie tuosta taidat kirjoitellakin :). Erittäin hyvää leirinjatkoa ja hyvältä näyttää, niin treenit kuin maisematkin.
Joo en mä siitä onneks ainakaan vielä stressaa 🙂 Jos toi teema jatkuu kesäkuulle, niin sitten ehkä alkaa vähän hermostuttaan, mutta sitä tuskin tapahtuu. Kyllä mä tän aineenvaihdunnan pistän takas ruotuun ennen sitä ;D Kiitos, vielä 9 päivää saa nautiskella 24/7 urheilusta 🙂 !
Miten pitkä olet? Näytät kuitenkin timmiltä, joten ei sulla rasva% korkea varmasti ole. Tsemppiä ja hyviä treenejä! 🙂
No viimeisimmän virallisen mittauksen mukaan olen 171.5cm. Tosin tällä leirillä kun testattiin kaverin kanssa, joka on hänen sanojensa mukaan 169cm, olin häntä lyhyempi… Eli joko olen aloittanut kutistumisen noin 40 vuotta liian aikaisin tai sitten kaverille on tullut kasvupyrähdys parikymppisenä 😀
Kyllä nuo rasvat varmasti alle 20% ovat, mutta saisivat siellä 15% hujakoilla pyöriä missä ne olivat ennen tautia. Mutta ”slow and steady won the race!” joten näillä mennään 🙂
Miksi ne niin alhaalla pitäisi olla? Tukeeko se kehittymistäsi vai päinvastoin?
Rasvat olivat siellä 15% hujakoilla hallikaudella ilman mitään laihduttamista yms ja olisi ihan mukava jos ne sinne, ja ehkä vähän allekin, ennen kesää jälleen menevät 🙂 Tosin voi olla, että ne edelleen jossain sen hujakoilla ovat ja ylimääräinen paino on nestettä tms. Kesällä tietenkin kaikki ylimääräinen turha paino on haitaksi, koska ilman niitä lisäkilojakin se 400m matka on melko raskas 😛
Noora on täyttä lihasta. Todellinen atleetti. Mielenkiinnolla seurataan ens kesän tulosantia..
Haha, näin on 😀 ! Josko nyt tänä kesänä tulokset alkaisivat vastaamaan treenitunteja ja omia tavoitteita 🙂 Ainakaan tahdosta ja motivaatiosta ei jää kiinni!